مقاله بررسی منطقه جنوب آسیا

دسته: علوم انسانی

فرمت فایل: doc

حجم فایل: 42 کیلوبایت

تعداد صفحات فایل: 50

  • تحقیق بررسی منطقه جنوب آسیا
  • پروژه بررسی منطقه جنوب آسیا
  • دانلود تحقیق بررسی منطقه جنوب آسیا
  • مقاله بررسی منطقه جنوب آسیا
  • مقاله بررسی منطقه جنوب آسیا

[...دانلود خواهم کرد...]

موارد مشابه را حتما بررسی فرمایید:


  • دسته: علوم انسانی » سیاست دسته: علوم انسانی » سیاست فرمت فایل: pptx تعداد صفحات: 15 حجم فایل: 85 کیلوبایت پروژه آسیا اتحادیه مهندسی دانشگاهی فروش موضوع تحقیق شرق مقاله گزارش کشورهای اسلاید ارائه جنوب خرید دانشجویی جزوه…

  • مقاله ترجمه شده با عنوان تجدید نظر در طبقه بندی ببر های جنوب شرقی آسیا (ببرهای پانترا). [...دانلود خواهم کرد...] عنوان انگلیسی مقاله: Original investigation A taxonomic revision of the tigers (Panthera tigris) of Southeast Asia…

  • دسته: پژوهش ها فرمت فایل: doc حجم فایل: 32 کیلوبایت تعداد صفحات فایل: 63 مقاله بررسی سیاسی منطقه جنوب آسیا بررسی سیاسی منطقه جنوب آسیا مقاله بررسی سیاسی منطقه جنوب آسیا پایان نامه بررسی سیاسی منطقه جنوب آسیا…

مقاله بررسی منطقه جنوب آسیا در 50 صفحه ورد قابل ویرایش

فهرست مطالب

مقدمه

فصل اول: معرفی منطقه جنوب آسیا

مسائل و منازعات منطقه آی

فصل دوم: پاکستان

1- ویژگیهای پاکستان

الف: جغرافیای طبیعی و انسانی پاکستان

ب: جغرافیای سیاسی پاکستان

ج: جغرافیای اقتصادی پاکستان

2- حکومت و سیاست در پاکستان

3- روابط پاکستان با جمهوری اسلامی ایران

4- منازعات هند و پاکستان

الف: علل منازعه دو کشور و جایگاه کشمیر در آن

ب: صف آرایی هند و پاکستان

ج: علل اتمی شدن هند و پاکستان

فصل دوم: هند

1- ویژگیهای هند

الف: جغرافیای طبیعی و انسانی

ب: جغرافیای سیاسی

ج: جغرافیای اقتصادی

1- نظام اقتصادی

2- بخشهای مختلف اقتصادی

2- حکومت و سیاست در هند

3- روند اتمی شدن هند

4- سیاست خارجی هند

5- روابط با جمهوری اسلامی ایران

6- همکاری های نفت و گاز پتروشیمی ایران و هند

فصل چهارم: همکاری های منطقه ای در جنوب آسیا

1- اتحادیه همکاری های منطقه ای جنوب آسیا (سارک)

2- جنوب آسیا و نظام بین الملل

الف: چین

ب: روسیه

ج: آمریکا

فهرست منابع

مقدمه

از بعد دیرینه شناسی پیشینه منطقه گرایی به سالهای دهه 1960 و 1970 بر می گردد که توجه دانشمندان را به خود جلب کرد. اوج روی آوری به منطقه گرایی در دهه 1980 و به خصوص در زمینه اقتصادی می باشد که با فروپاشی شوروی این روند از سرعت بیشری برخوردار گردیده و کشورها سعی در حل مشکلات و مسائل خود در چارچوب مناطق جغرافیایی می نمایند. از همین روی منطقه جنوب آسیا به عنوان یکی از مناطق مهمی که در چارچوب نظام بین الملل با توجه به ویژگیهای استراتژیکی و جمعیتی که دارد از اهمیت زیادی برخودار گردد.

در این پژوهش ما سعی در شناخت و بررسی ویژگیهای این منطقه خواهیم نمود و به لحاظ اهمیت دو کشور هند و پاکستان، این دو را مورد بررسی قرار می دهیم.

تحقیق حاضر از چهارفصل تشکیل گردیده است که در فصل اول به معرفی منطقه جنوب آسیا پرداخته می شود. در فصل دوم به معرفی کشور پاکستان پرداخته و ویژگیهای آن از نظر جغرافیای طبیعی، انسانی، سیاسی، اقتصادی، مورد بررسی قرار می گیرد، سپس سیاست و حکومت در پاکستان و روابط خارجی آن با جمهوری اسلامی ایران مورد بررسی قرار می گیرد و به منازعات هند و پاکستان در انتهای این فصل پرداخته خواهد شد. در فصل سوم به معرفی کشور هندوستان پرداخته می شود و جغرافیای طبیعی، انسانی، سیاسی و اقتصادی آن مورد بررسی قرار می گیرد، سپس بحث سیاست و حکومت در هند، روند اتمی شدن هند و سیاست خارجی و روابط ایران و هند مورد بررسی قرار می گیرد. در فصل چهارم به مسئله همکاری در منطقه جنوب آسیا پرداخته می شود و عوامل واگرایی و همگرایی در اتحادیه همکاری های جنوب آسیا (سارک) مورد بررسی قرار می گیرد و سپس به بحث جنوب آسیا و نظام بین الملل پرداخته می شود و روابط این منطقه با چین، روسیه و آمریکا مورد بررسی قرار می گیرد.

فصل اول: معرفی منطقه جنوب آسیا

منطقه جنوب آسیا شامل کشورهای پاکستان، هند بنگلادش، سریلانکا، نپال، بوتان و مالدیو است. خرده سیستم جنوب آسیا نزدیک به 3/3 درصد خشکی های جهان را به همراه دارد. در میان کشورهای جنوب آسیا بوتان و نپال محصور در خشکی و سریلانکا و مالدیو جزیره هستند. مهمترین منابع طبیعی منطقه رودخانه های پرآب آن می باشد که به کشاورزی منطقه کمک فراوانی می کند ولی عدم استفاده صحیح از آنها و سیلهای فراوان در طول سال موجب شده که این منبع طبیعی خسارتهایی را همراه داشته باشد. (1) از جمله منابع مهم درآمد ارزش منطقه منابع ماهیگیری و نیز محصولات کشاورزی بخصوص جای و برنج است. به دلیل جمعیت زیاد منطقه جنوب آسیا نیروی انسانی نیز یکی از منابع اصلی درآمد ارزی برای این کشورها است.

مساحت و جمعیت کشورهای منطقه عبارتند از: پاکستان 943/803 کیلومتر مربع و جمعیتی در حدود 000/000/150 نفر هند با 263/287/3 کیلومتر مربع و جمعیتی در حدود 000/000/100/1 نفر، بنگلادش با 998/143 کیلومتر مربع و جمعیتی در حدود 000/000/120 نفر، نپال 800/140 کیلومتر مربع و جمعیتی در حدود 000/000/23، بوتان 620/46 کیلومتر و 000/000/2 نفر جمعیت آن، سریلانکا با 610/65 کیلومتر مربع و جمعیتی در حدود 000/000/18 نفر و بالاخره مالدیو 298 کیلومربع و جمعیتی در حد 000/330 نفر، که مساحت جنوب آسیا تقریباً 532/488/4 کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر 000/000/500/1 نفر است.

جنوب آسیا از حیث نژادی دو نژاد سفید پوست و سیاه پوست را در بر می گیرد. نژاد سفید سفید به دو دسته اسلاوها و آریایی ها تقسیم می شود. مردم جنوب آسیا از نژاد آریایی ها هستند. نژاد سیاه پوست که به آنها دراویدی می گویند به نسبت دو نژاد سفید پوست و زرد پوست کمتر هستند و تنها در جزیره سیلان و جنوب هند زندگی می کنند. (2)

از کشور های منطقه گاهی تحت عنوان بازیگران جهان سوم یاد می کنند و گاه از دو قدرت هسته ای هند و پاکستان به عنوان دو قدرت مونیک منطقه دیگر بازیگران تحت الشعاع سیاستهای آنها خواهد بود نام برده می شود. فضای حاکم بر محیط منطقه بگونه ای است که کشورهای منطقه ای بی ثباتی و ناامنی حاصل از گسترش تروریسم، تسلیحات واهمه دارند چرا که هزینه های زیادی را به جهت فضای سرد صرف امور دفاعی کردند که خود امر گسترش دهنده هرچه بیشتر فقر و نداری در جنوب آسیا است.

درگیر شدن پاکستان در سر جنگ در سالهای 48-1947، 1965، 1971 و احتمال بروز جنگ در سالهای 1984، 1987، 1990، 1999 و 2001 مؤید بی ثباتی این منطقه و داشتن آثار منفی بر صلح و امنیت جهانی است. (3)

فصل دوم: پاکستان

1- ویژگیهای پاکستان

الف: جغرافیایی طبیعی و انسانی پاکستان

آب و هوای آن صحرایی، موسمی، نیمه صحرایی و کوهستانی است که بیشتر مناطق آن برای کشاورزی مناسب نیست. (1) 74 درصد مردم بیسواد هستند، 30 درصد جمعیت آن زیر خط فقر زندگی می کنند و 46 درصد جمعیت آن زیر 15 سال هستند. هر سال 60 هزار پاکستانی از این کشور مهاجرت می کنند. در این کشور 4 گروه عمدی نژادی وجود دارند:

پنجابی، سندمی، بلوچی و پشتو که به لحاظ دین مشترک اسلام گرد هم آمده اند. 95 درصد مردم این کشور مسلمان (تشیع و تسنن) هستند که بیشتر درگیریهای داخلی پاکستان پیرامون همین اختلافات مذهبی است. (2)

زبان رسمی کشور پاکستان اردو و انگلیسی است هرچند زبانهای پنجابی، بلوچی و پشتو نیز وجود دارد. (3)

منابع طبیعی کشور عبارتند از: برنج، گندم، شکر، پنبه، ذرت و منابع معدنی آن هم شامل ذغال سنگ، گاز طبیعی، نفت خام، سنگ مرمر، سنگ آهن، منگنز، خاک رس، چینی، کرومیت و سلفون می باشند.

اکثر مردم کشاورز هستند و بیشترین محصول آن برنج است. (4)

ب: جغرافیای سیاسی پاکستان

این کشور راهی برای دستیابی کشورای تازه استقلال یافته به دریای آزاد است. از تنگه هرمز خیلی دور نبوده و پایگاههاس هوایی و دریایی آن در سواحل دریای عرب و دریای عمان می تواند نقش مهمی در منطقه داشته باشد به علت دارا بودن انبوه جمعیت مسلمان و وجود جریانهای افراطی مذهبی می تواند کانون بنیادگرایی اسلامی و اشاعه آن به دیگر نقاط اسلامی باشد و لذا توجه کشورهای مسلمان بسیاری را به خود جلب کرده است. (5)

بافت اجتماعی و ساختار سیاسی در پاکستان آن چنان بحران زده است که چیزی به جز بی ثباتی مزمن و مداوم را نشان نمی دهد. انتخابات پارلمان 342 نفری پاکستان نشان می دهد که هیچ حزبی قادر به تشکیل یک اکثریت ساده نمی باشد. برخلاف ناتوانی احزاب سنتی و عرفی، گروهها و احزاب دارای گرایش اسلامی توانسته اند موقعیت را محکم و استوار سازند. ناتوانی ساختاری و ارزشی احزابی که در طی سی سال گذشته در قلمرو سیاست پاکستان تعیین کننده بوده اند و افزایش قدرت احزاب و گروههایی که هویت ارزشی آنان وجه مشخصه فعالیتهایشان می باشد، در فضایی به وقوع پیوسته است که ارتش نقش وسیعتری را نسبت به گذشته دارا می باشد. (6)

ج: جغرافیایی اقتصادی پاکستان:

بطور کلی اقتصاد پاکستان پس از استقلال به علت مشکلات فرقه ای و نیز منازعات و درگیریها با هند با بحرانیهای جدمی مواجه بود است. با وقوع حادثه 11 سپتامبر و وقوع جنگ آمریکا در افغانستان و با توجه به اینکه پاکستان سهم بزرگی از بازارهای افغانستان را در اختیار داشته، اقتصاد این کشور با چالش مواجه گردید.

در زمان نخست وزیری بوتو، او تلاشهایی را در جهت کسب حمایتهای مالی آمریکا انجام داد که به دلیل برنامه هسته ای پاکستان این حمایتها قطع شد. در سال 1990 سیاست خصوصی سازی و سرمایه گذاری خارجی در اولویت قرار گرفت پس از حمله آمریکا به افغانستان و حمایت پاکستان از آمریکا، پاکستان با حمایت آمریکا از صندوق بین المللی پول وام گرفت. اقتصاد پاکستان 6/1% اقتصاد هندوستان است. (7) هزینه رفاهی که توسط دولت انجام می شود کمتر از 15 درصد بودجه است. بدهکاری پاکستان حدود 30 میلیارد دلار است که نیمی از تولید ناخالص ملی است. (8)

رشد اقتصادی پاکستان در ده سال گذشته تنها 3/4 درصد بوده در حالی که هند 6/5 درصد است. (9) تولید ناخالص ملی پاکستان نزدیک به هفتاد میلیارد دلار است در حالی که هند بیش از پانصد میلیارد دلار است. (10) پاکستان 29 درصد بودجه خود را به بودجه نظامی اختصاص می دهد که هند این میزبان را به 8/10 درصد کاهش داده است. (11) پاکستان دارای 9 میلیارد دلار ذخایر ارزی است و این در صورتی اس که هندوستان 60 میلیارد دلار ذخایر ارزی دارد. (12) بیش از 40 درصد جمعیت پاکستان زیر خط فقر زندگی می کنند که این امر باعث شده است تا این کشور در زمینه شاخصهای انسانی در رده های پایین طبقه بندی کشورهای جهان قرار گیرد.

[...دانلود خواهم کرد...]